Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Учешће делегације ДРИ на регионалној презентацији паралелне ревизије сврсисходности пословања на тему родне равноправности

Учешће делегације ДРИ на регионалној презентацији паралелне ревизије сврсисходности пословања на тему родне равноправности

Објављено: 5. 3. 2024.

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ) учествовала је данас на регионалном састанку представника врховних ревизорских институција Републике Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Федерације Босне и Херцеговине и Републике Српске, одржаном ради представљања публикације о ревизијама на тему родно одговорног буџетирања и родне равноправности одржаном у Сарајеву. Догађај је организован под називом „Ревизија сврсисходности пословања у области Циља одрживог развоја 5 – Родна равноправност: кључни налази, препоруке, научене лекције из Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије“.

Одржавању презентације претходило је спровођења паралелне ревизије сврсисходности пословања у 2023. години и објављивање пет извештаја о спроведеним ревизијама у вези са Циљем одрживог развоја 5 – „Постићи родну равноправност и оснажити све жене и девојчице“. Координатор спровођења била је ДРИ Републике Србије, а учеснице паралелне ревизије биле су и Државна ревизорска институција Црне Горе, Канцеларија за ревизију институција Босне и Херцеговине, Уред за ревизију институција у Федерацији Босне и Херцеговине и Главна Служба за ревизију јавног сектора Републике Српске, уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women).

Делегацију ДРИ чинили су – чланице Савета Љиљана Димитријевић и Невенка Бојанић, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, Никола Стефановић и саветница у ревизији и чланица тима, Марина Арсеновић.

У уводном делу састанка, чланица Савета ДРИ, Љиљана Димитријевић,  нагласила је да политике родне равноправности треба да постану саставни део редовних активности свих државних органа и институција на свим нивоима, чиме ће се родна равноправност успоставити као нужан принцип у процесу редовног планирања јавних политика и њиховог буџетирања.

 „Родна равноправност је предуслов развоја нашег друштва и сви грађани и грађанке треба да имају једнаке шансе да остваре своје пуне потенцијале и да се њихова понашања, потенцијали и потребе једнако вреднују у друштву, а да дискриминиција по основу пола и рода буде искорењена“, поручила је Димитријевић.

Генерални ревизори и представници руководстава ревизорских институција из земаља учесница у овом пројекту указали су на значај питања родне равноправности и његове интеграције у ревизијске активности како би се, кроз налазе и препоруке спроведених ревизија, дао допринос унапређењу и имплементацији Циља одрживог развоја 5 у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Србији.

Вође тимова који су спровели ревизије затим су, кроз панел-дискусију, презентовале кључне налазе, препоруке и научене лекције из спроведених ревизија.

Представница Регионалне канцеларије UN Women за Европу и Централну Азију, гђа Ермира Лубани, похвалила je рад ревизорских тимова и значај извештаја о спроведеним ревизијама као снажних механизама за предузимање наредних корака у циљу унапређења питања родне равноправности у земљама региона. 

Државна ревизорска институција спровела је паралелну ревизију сврсисходности пословања под називом „Успостављање родно одговорног буџетирања у Републици Србији“. Извештај о ревизији доступан је овде.

Резултати окончаног пројекта регионалне паралелне ревизије презентовани су кроз публикацију чију израду је подржала UN Women и која је доступна на https://bit.ly/3wEBQUJ.