Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Одговорно управљање јавним финансијама у кризним временима

Објављено: 20. 9. 2022.

На конференцији под називом „Одговорно управљање јавним финансијама у кризним временима“, током које су представљени најзначајнији резултати трогодишње иницијативе за подршку реформи управљања јавним средствима, др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор је нагласио да на развој ДРИ директно утиче дигитализација целог друштва.


Што је више докумената и информација у електронском облику, тада можемо брже и ефикасније доћи до њих и брже одрадити анализе потребне за спровођење ревизија, поручио је др Пејовић.


По речима др Пејовића, у последње четири године, ДРИ је значајно модернизована.


Од Институције која је спроводила само комбиноване ревизије финансијских извештаја и правилности пословања, од којих је 40 одсто било ревизија мањег обима, односно саставних делова, постали смо савремена Институција која спроводи све врсте ревизија са сталним растом ревизија пословања, односно ревизија правилности и ревизија сврсисходности пословања, рекао је др Пејовић.


Број ревизија сврсисходности пословања, по речима др Пејовића, је вишеструко увећан.


У последњих 1000 извештаја, увећали смо број извештаја сврсисходности пословања скоро седам пута. Издали смо, у последње четири године 41 извештај о сврсисходности пословања од укупно 47, колико је до сада објављено, истакао је др Пејовић и додао да се ове године очекује објављивање 14 извештаја о ревизији сврсисходности пословања и 26 извештаја о ревизији сврсисходности и правилности пословања. Како је нагласио, теме којима се ДРИ бави у ревизијама сврсисходности пословања се одређују на основу процене ризика и покривају све области у друштву од социјалне заштите до образовања.


У наредном периоду Државна ревизорска институција, која је већ сада најразвијенија у региону, биће модерна европска институција, са квалитетно обученим и искусним запосленима који у свом раду користе најсавременије алате, у потпуности дигитализована, изјавио је др Пејовић и додао да ће ревизије правилности и сврсисходности пословања имати највећа чешћа у укупно спроведеним ревизијама.


Догађај су званично отворили Карин МекДоналд, шефица Групе за развојну сарадњу Шведске агенције за развој и сарадњу (СИДА) и Јакуп Бериш, стални представник УНДП-а у Србији.

У дискусији, одржаној током конференције, о актуелним изазовима у области јавних финансија, поред др Душка Пејовића, учествовали су и Споменка Вирцбургер, помоћница министра финансија, Снежана Величковић, помоћница директора Пореске управе, Никола Тарбук, генерални секретар Сталне конференције градова и општина и Александар Прица, председник управног одбора невладине Асоцијације ДУГА из Шапца.

Конференцији су, испред ДРИ, присуствовали врховни државни ревизор Ивица Гавриловић, секретар Институције Милена Милинковић и начелник Службе за међународну сарадњу и односе с јавношћу Ива Василић Миљић.

Овим догађајем је званично обележен завршетак пројекта „Платформа за одговорно управљање јавним финансијама“ који је, уз финансијску подршку Владе Шведске, спровео УНДП у партнерству са Министарством финансија, Пореском управом, Државном ревизорском институцијом, Канцеларијом за јавне набавке, Сталном конференцијом градова и општина, локалним самоуправама, те представницима цивилног друштва и медија.