Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Руководство ДРИ одржало предавање за представнике здравствених установа

Руководство ДРИ одржало предавање за представнике здравствених установа

Објављено: 8. 12. 2023.

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић и врховни државни ревизор, Жељко Мотић, одржали су 7. децембра предавања током саветовања „Боље здравство за боље здравље“ у организацији Коморе здравствених установа Србије. Саветовање је окупило више од 400 учесника из целе Србије који су током тродневног скупа пратили презентације и панеле о најактуелнијим темама у вези са системом здравствене заштите.

Др Душко Пејовић одржао је предавање на тему „Систем финансијског управљања и контроле“, у којем је, поред теоријског сагледавања, акценат ставио на практичне примере  налаза утврђене приликом спровођења ревизија код здравствених установа. У склопу теме, др Пејовић је представио и закључке и налазе спроведене ревизије сврсисходности пословања на тему „Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у здравственим установама“. Он је оценио да је од изузетног значаја да се оваква предавања одржавају, како би се представници здравствених установа упознали са конкретном темом и како би били у могућности да и сами сагледају и исправе недостатке у функционисању у својим установама.

Жељко Мотић, врховни државни ревизор Сектора 3, одржао је предавање на тему „Примери неправилности утврђених у ревизији финансијских извештаја здравствених установа“, са освртом на налазе који су утврђени у самим обрасцима финансијских извештаја.

Имајући у виду да су установе започеле припремне активности за састављање финансијских извештаја, као што су попис, усаглашавање књиговодствених евиденција и друге припремне радње, саветовање је организовано у правом тренутку, када је тема актуелна и када учесници могу да извуку највећу корист.

Државна ревизорска институција својим радом доприноси унапређењу и остваривању циљева пословања примењујући систематичан приступ у оцењивању система финансијског управљања и контроле у односу на идентификовање ризика, процену ризика и управљање ризиком од стране руководилаца свих нивоа код корисника јавних средстава, усклађеност пословања са законима и интерним актима, поузданост и потпуност финансијских и других информација, као и извршење задатака и постизање циљева.