Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Родно одговорно буџетирање значајно за целокупно друштво

Родно одговорно буџетирање значајно за целокупно друштво

Објављено: 5. 12. 2023.

Пети регионални састанак ревизорских тимова врховних ревизорских институција Републике Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Федерације Босне и Херцеговине и Републике Српске одржан је данас у Београду поводом завршетка спровођења паралелне ревизије сврсисходности пословања у области родне равноправности – Циља одрживог развоја 5 – „Постићи родну равноправност и оснаживати све жене и девојчице“.

Отварајући скуп, др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор, рекао је да су инклузивност, оснаживање и једнакост у средишту Агенде за одрживи развој до 2030. године, при чему родна равноправност представља и један од циљева одрживог развоја, а прожима и све остале циљеве одрживог развоја, јер игра значајну улогу у свим областима одрживог развоја.

Како је нагласио, спровођењем ревизија на ову и сличне теме, ДРИ се труди да континуирано остане релевантна као институција и да буде од велике користи друштву, чему доприноси и реализација Циљева одрживог развоја.  

„Политике родне равноправности треба да постану саставни део редовних активности свих државних органа и институција на свим нивоима, чиме ће се родна равноправност успоставити као нужан принцип у процесу редовног планирања јавних политика и њиховог буџетирања“, поручио је др Пејовић.

Такође, др Пејовић је нагласио да је уверен да ће спровођење препорука, које су дате у овим ревизијама, допринети бољем и равноправнијем друштву, у коме ће бити искорењен било који степен дискриминације.

Државна ревизорска институција је спровела паралелну ревизију сврсисходности пословања под називом „Унапређење родно одговорног буџетирања у Републици Србији“, а коначан извештај о ревизији објављен је на сајту ДРИ.

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и вођа ревизорског тима, представио је налазе, закључке и препоруке извештаја о ревизији. Како је нагласио, кључна порука ревизије гласи да „иако је Република Србија од стране међународних организација оцењена као једна од седам земаља која успешно спроводи родно одговорно буџетирање, потребна је ефикаснија имплементација родне перспективе у буџетски процес“.

Ревизорски тимови ВРИ представили су резултате својих ревизија, разменили искустава и договорили наредне кораке у вези са израдом и објављивањем коначних извештаја.

На скупу је истакнут значај Државне ревизорске институције Републике Србије као координатора у спровођењу активности за ову ревизију. Ревизије су спроведене у складу са Споразумом потписаним 24. фебруара 2023. године у Београду, а свака ВРИ спроводила је ревизију на свом подручју, у складу са релевантним законодавством и стручним саопштењима Међународне организације врховних ревизорских институција (ИНТОСАИ). По завршетку ревизије, свака потписница Споразума израђује сопствени извештај о спроведеној ревизији сврсисходности пословања.

Подршку у реализацији пројектних активности потписницама Споразума пружила је  Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women), а целокупан пројекат финансирала је Шведска агенција за међународни развој и сарадњу (СИДА).