Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу autonomija.info под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу autonomija.info под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Објављено: 8. 7. 2024.

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу autonomija.info 6. јула 2024. године, под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“, у коме су изнете нетачне тврдње.

У поменутом тексту наведено је следеће: „Државна ревизорска институција упозорава да недостатак око хиљаду стручњака негативно утиче на рад центара, а да надлежни нису предузели мере да стање поправе.“

У Извештају о ревизији сврсисходности пословања на тему „Ефикасност рада центара за социјални рад у пружању социјалне и породично-правне заштите“ наведено је да је, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања донело решења о утврђивању броја стручних и других радника чији се рад финансира из републичког буџета на пословима јавних овлашћења, којима је утврђено да послове јавних овлашћења у ЦСР треба да обавља 2586 запослених.

Такође, у Извештају у делу „Опште информације о центрима за социјални рад у Републици Србији“ табеларно је приказан број и структура стручних и других радника запослених на неодређено време на пословима јавних овлашћења који се финансирају из буџета РС, за период од 2020. до 2022. године, што по годинама износи: у 2020. години 2070 запослених; у 2021. години 2056 запослених и у 2022. години 2081 запослени.

Државна ревизорска институција је у Извештају изнела да постојећи критеријуми за утврђивање норматива кадрова не остварују равномерну оптерећеност стручних радника у ЦСР, што доводи у ризик њихов ефикасан рад и дала препоруку надлежним органима да преиспитају постојећи норматив кадрова и успоставе критеријуме који ће бити засновани на реалним потребама центара.

Нису тачни наводи да Државна ревизорска институција упозорава да недостатак око хиљаду стручњака негативно утиче на рад центара, јер у Извештају о ревизији сврсисходности пословања такав текст уопште није наведен.