Најновије актуелности

28. 11. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на конференцији поводом обележавања јубилеја ВРИ Републике Северне Македоније

Државне ревизорске институције на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на свечаном обележавању 25 година рада Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније, одржаном 27. новембра у Скопљу.

28. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници међународне конференције о ревизији финансирања политичких партија и изборних кампања

Представници Државне ревизорске институције (ДРИ), Марија Баста, овлашћена државна ревизорка и Радован Медић, виши саветник у ревизији, учествовали су на међународној конференцији „Ревизија финансирања политичких партија и изборних кампања“, одржаној 27. новембра у Братислави у организацији Врховне ревизорске институције (ВРИ) Републике Словачке.

25. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице у оквиру иницијативе „Коришћење технолошког напретка“

Ивица Гавриловић, врховни државни ревизор и Дејан Стојиљковић, државни ревизор за ИТ ревизију, учествовали су на радионици о наученим лекцијама у оквиру иницијативе „Коришћење технолошког напретка“ (ЛОТА), у организацији Развојне иницијативе ИНТОСАИ (ИДИ) одржаној од 20. до 22. новембра у Тбилисију, у Грузији.

 

24. 11. 2024.

Председник ДРИ др Душко Пејовић на седници Одбора за финансије представио Извештај о ревизији Завршног рачуна буџета Републике Србије за 2023. годину

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас, на 18. седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине, Извештај о ревизији Завршног рачуна буџета Републике Србије за 2023. годину.

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу autonomija.info под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу autonomija.info под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Објављено: 8. 7. 2024.

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу autonomija.info 6. јула 2024. године, под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“, у коме су изнете нетачне тврдње.

У поменутом тексту наведено је следеће: „Државна ревизорска институција упозорава да недостатак око хиљаду стручњака негативно утиче на рад центара, а да надлежни нису предузели мере да стање поправе.“

У Извештају о ревизији сврсисходности пословања на тему „Ефикасност рада центара за социјални рад у пружању социјалне и породично-правне заштите“ наведено је да је, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања донело решења о утврђивању броја стручних и других радника чији се рад финансира из републичког буџета на пословима јавних овлашћења, којима је утврђено да послове јавних овлашћења у ЦСР треба да обавља 2586 запослених.

Такође, у Извештају у делу „Опште информације о центрима за социјални рад у Републици Србији“ табеларно је приказан број и структура стручних и других радника запослених на неодређено време на пословима јавних овлашћења који се финансирају из буџета РС, за период од 2020. до 2022. године, што по годинама износи: у 2020. години 2070 запослених; у 2021. години 2056 запослених и у 2022. години 2081 запослени.

Државна ревизорска институција је у Извештају изнела да постојећи критеријуми за утврђивање норматива кадрова не остварују равномерну оптерећеност стручних радника у ЦСР, што доводи у ризик њихов ефикасан рад и дала препоруку надлежним органима да преиспитају постојећи норматив кадрова и успоставе критеријуме који ће бити засновани на реалним потребама центара.

Нису тачни наводи да Државна ревизорска институција упозорава да недостатак око хиљаду стручњака негативно утиче на рад центара, јер у Извештају о ревизији сврсисходности пословања такав текст уопште није наведен.