Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Представник ДРИ учесник панел дискусије о ревизији животне средине

Представник ДРИ учесник панел дискусије о ревизији животне средине

Објављено: 1. 12. 2023.

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, учествовао је онлајн на панел дискусији коју су под називом „Утицај климатских мера – Позив врховних ревизорских институција за ефикасну примену климатских политика“ 1. децембра организовале ИНТОСАИ Радна група за ревизију животне средине и Врховна ревизорска институција (ВРИ) Уједињених Арапских Емирата.

Националне владе све више граде домаће политике и инструменте финансирања за климатске мере. Из перспективе буџета јавног сектора, важно је да трошење буде ефективно и праведно. ВРИ, као екстерни ревизори, имају кључну улогу у позивању својих влада на одговорност за њихову буџетску потрошњу и повећању транспарентности финансирања. ВРИ позивају на боље управљање климатским ризицима, исплативе мере, ефективну примену и кохерентне политике.

ВРИ Уједињених Арапских Емирата и ИНТОСАИ Радна група за ревизију животне средине организовале су панел дискусију под називом „Утицај климатских мера – врховне ревизорске институције позивају на ефикасну примену климатских политика“ која је окупила ВРИ Бразила, Канаде, Европског ревизорског суда, Малдива, САД и Развојне иницијативе ИНТОСАИ (ИДИ) ради разговора о закључцима ревизије. Сесија је представила глобалну анализу климатских ревизија, налазе о ублажавању климатских промена и финансирању климе, отпорности на климу у малим острвским земљама у развоју као заједницама на првој линији, као и пројекте о алатима зелене фискалне политике, глобалну кооперативну ревизију о акцијама прилагођавања климатским променама и развој алата „Климатски скенер“.

Климатски скенер је иновативни алат за брзу процену одговора влада на климатске промене, истицањем кључних увида из истраживања ИНТОСАИ РГ за ревизију животне средине о међународном финансирању климе и истраживањем текућих иницијатива ове ИНТОСАИ РГ усредсређених на прилагођавање, међусобну повезаност климе и биодиверзитета и примену инструмената зелене фискалне политике.

Сесија представља кључни моменат у побољшању глобалног разумевања сложености и стратегија неопходних за ефикасну примену климатских политика. Наглашава се кључна улога врховних ревизорских институција широм света, као и усклађени напори да се обезбеди ефикасна примена климатских политика. Сесија је послужила као непроцењива платформа за размену најбољих пракси и јачање заједничких напора врховних ревизорских институција широм света.

„Ова сарадња симболизује посвећеност ИНТОСАИ управљању животном средином и кључну улогу врховних ревизорских институција широм света у подстицању одговорности и транспарентности у климатским мерама. Наши колективни напори су од суштинског значаја за обезбеђивање да се климатске политике не само предлажу већ и ефикасно спроводе за одрживу будућност“, изјавио је представник ИНТОСАИ РГ.