Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Представници ДРИ учесници семинара о ревизији вештачке интелигенције

Представници ДРИ учесници семинара о ревизији вештачке интелигенције

Објављено: 26. 9. 2024.

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ) на челу са др Душком Пејовићем, председником и генералним државним ревизором, учествовала је на семинару под називом „Интелигентни ревизор у вештачки интелигентној држави (ревизија вештачке интелигенције)“ и на 17. годишњем састанку ЕУРОСАИ Радне групе за информационе технологије, одржаним 24. и 25. септембра у Ослу, у организацији врховних ревизорских институција (ВРИ) Естоније и Норвешке.

Семинар је био посвећен истраживању улоге вештачке интелигенције у процесима ревизије. Кроз презентације представника ВРИ, као и екстерних говорника, било је речи о улози вештачке интелигенције у побољшању ефективности и ефикасности ревизије, како из перспективе ревизора, тако и из перспективе субјеката ревизије. Учесници семинара дискутовали су о томе како ВРИ могу да ревидирају вештачку интелигенцију, као и о томе како да примењују у свом раду алате засноване на вештачкој интелигенцији. Представници ВРИ Естоније, Египта, Индије, Израела, Норвешке, Немачке, Словеније, Уједињеног Краљевства, Француске, Швајцарске, као и Европског ревизорског суда представили су своја практична искуства у овој области.

Током 17. састанка ЕУРОСАИ РГ за ИТ, учесници су разменили информације о текућим пројектима и сазнали више о статусу активности ЕУРОСАИ РГ за ИТ, обухваћених Планом рада Радне групе за период 2024–2027. године. 

На годишњем састанку и семинару учествовало је 60 представника ВРИ. 

Делегација ДРИ активно је учествовала у расправама и поделила искуства у погледу ревизије дигиталних система у Републици Србији, посебно у контексту нових изазова које доноси брз развој вештачке интелигенције.

На маргинама догађаја, председник и генерални државни ревизор, др Пејовић и генерални ревизори Естоније, Јанар Холм и Норвешке, Карл Еирик Шјот-Педерсен, одржали су састанак и усагласили се око даљег ширења сарадње. 

Делегацију ДРИ чинили су и Ивица Гавриловић, врховни државни ревизор, Дејан Стојиљковић, државни ревизор за ИТ ревизију и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу.

ЕУРОСАИ Радна група за информационе технологије основана је 2002. године како би европским ВРИ омогућила размену искуства и подстакла спровођење заједничких активности у области ИТ. Радну групу чине 44 врховне ревизорске институције и Европски ревизорски суд, а главне области деловања су е-управа, повећање компетенција ревизора, самооцењивање ревизорских институција у области ИТ и кооперативне ревизије.