Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Представница ДРИ учесница конференције „Државна помоћ – ка европским интеграцијама“

Представница ДРИ учесница конференције „Државна помоћ – ка европским интеграцијама“

Објављено: 27. 5. 2024.

„Државна ревизорска институција (ДРИ) спроводила је ревизију субвенција, као најчешће коришћеног инструмента државне помоћи, у свим ревизијама у којима су субвенције представљале значајан износ“, рекла је Мирјана Гачевић, врховна државна ревизорка у Сектору број 1.

Гачевић је на данашњој конференцији „Државна помоћ – ка европским интеграцијама“, одржаној у Београду, нагласила да су ревизије показале да евидентирање и исказивање државне помоћи није вршено у складу са Међународним рачуноводственим стандардом 20, као ни у складу са Уредбом о правилима за доделу државне помоћи.

„ДРИ је субјектима ревизије препоручила да подносе пријаву и евидентирају државну помоћ поштујући прописе за доделу државне помоћи, као и међународне рачуноводствене стандарде“, поручила је Гачевић.

Информисање стручне јавности о државној помоћи на међународном и националном нивоу је важно јер повећава транспарентност у додели средстава и  контролу процеса доделе средстава и спречава нарушавање конкуренције на тржишту.

На дводневној конференцији, коју је организовала Комисија за контролу државне помоћи у сарадњи са пројектом „ЕУ подршка развоју унутрашњег тржишта Србије“,  размењена су знања и искуства у вези са најновијим дешавањима у Европској унији у области државне помоћи, као и о осталим актуелним темама. У циљу развијања свести о значају контроле државне помоћи, одржано је више панела и округлих столова на којима се на тему државне помоћи разговарало са аспекта давалаца, корисника и органа надлежних за контролу државне помоћи. На конференцији су учествовали представници  тела за контролу државне помоћи Србије, Шпаније, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Северне Македоније и Албаније.

У уводном делу конференције, говорили су министарка за европске интеграције,  Тања Мишчевић, шеф Делегације ЕУ у Србији, Емануел Жиофре, амбасадор Шпаније,  Хуан Хосе Санс Апарисио и председник Комисије за контролу државне помоћи,  Владимир Антонијевић.

Поред Државне ревизорске институције, на панелима су говорили и представници Европске комисије, Министарства привреде, Развојне агенције Србије, Привредне коморе Србије, Савета страних инвеститора, Сталне конференције градова и општина и други.