Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Предавање државних ревизора за запослене у области јавних финансија у локалним самоуправама

Објављено: 24. 6. 2013.

Представници Државне ревизорске институције одржали су данас у Нишу предавање за начелнике градских, односно општинских управа, руководиоце органа управе надлежне за финансије, директоре јавних предузећа за изградњу и директоре предшколских установа на подручју града Ниша и општина нишавског, пиротског и топличког округа.

Током предавања „Досадашња искуства Државне ревизорске институције у поступку спровођења ревизије финансијских извештаја јединица локалне самоуправе“ представници Државне ревизорске институције, између осталог, указали су на најчешћа непоштовања закона у вези са трошењем јавних средстава из буџета локалних власти.

Члан Савета Институције Мирослав Митровић говорио је о издацима за нефинансијску имовину и јавне набавке, врховни државни ревизор у Сектору за ревизију буџета локалних власти др Душко Пејовић представио је досадашње искуство у раду Државне ревизорске институције, посебно искуства у вези са функционисањем система интерних контрола, као и припрему, израду и доношење буџета и ребаланса буџета јединица локалних самоуправа, док је виши саветник у ревизији Стојанка Миловановић говорила о билансу прихода и расхода и осталим извештајима.

Скупу су присуствовали представници града Ниша, нишких градских општина Медијана, Палилула, Пантелеј и Црвени Крст, и општина Алексинац, Мерошина, Ражањ, Нишка Бања, Дољевац, Гаџин Хан, Прокупље, Блаце, Куршумлија, Бела Паланка, Пирот, Бабушница, Димитровград.

Ово је друго предавање које је организовано у циљу едукације запослених у области јавних финансија у локалним самоуправама.

Предавање су организовали Државна ревизорска институција и Програм за развој Уједињених нација у Србији (УНДП), у оквиру пројеката “Јачање механизама одговорности у области јавних финансија” који финансира Краљевина Норвешке.

Након трогодишњег ревидирања буџета локалних власти, Државна ревизорска институција је објавила Извештај о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања Аутономне покрајине Војводине за 2010. годину и 34 извештаја о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања градова и општина широм Србије.

Услед непоштовања одређених одредби појединих закона Државна ревизорска институција, односно Сектор за ревизију буџета локалних власти поднео је до сада више од 200 пријава и то захтева за покретање прекршајног поступка, пријава за привредни преступ и кривичних пријава.

У циљу отклањања неправилности и побољшања рада градских и општинских власти Државна ревизорска институција је дала близу 600 препорука.

У току је ревизија 16 јединица локалних самоуправа, у складу са Програмом ревизије за 2013. годину.