Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Image not exists

Одржана радионица о ревизијском узорковању, оцени ризика и извештавању у ревизији

Објављено: 29. 11. 2013.

Представници Заједничке радне групе за сарадњу интерних и екстерних ревизора одржали су у Народној скупштини дводневну радионицу о ревизијском узорковању, оцени ризика и извештавању у ревизији.

Узорковање је основна техника у ревизији која има за циљ постизање ефикасног коришћења ресурса ревизије, рекао је Радослав Сретеновић, председник Државне ревизорске институције. Он је додао да с обзиром да су ресурси за вршење ревизије и у оквиру Државне ревизорске институције и у јединицама интерне ревизије ограничени, узорковање представља инструмент за покривање максималног броја организација, а да се при том не изгуби дубина ревизије.

Сретеновић је подсетио да су Државна ревизорска институција и Централна јединица за хармонизацију Министарства финансија основале заједничку радну групу чији је циљ јачање сарадње у областима од заједничког интереса.

Горан Цвејић, помоћник министар финансија нагласио је да Централна јединица за хармонизацију и Државна ревизорска институција од оснивања добро сарађују.

Да бисмо унапредили сарадњу државни ревизори би требало да препознају рад интерних ревизора, а интерни ревизори да препознају начин комуникације са екстерним ревизорима, поручио је Цвејић.

Улрика Клингенстиерна, виши саветник у СИГМА нагласила је да су ревизијско узорковање, оцена ризика и извештавању у ревизији важне теме и за интерне и за екстерне ревизоре. Она је додала да је интерни и екстерени ревизори треба да сарађују узајамно поштујући своје професије.

О ревизијском узорковању говорили су Брорд Ван Вестинг, представник Холандског ревизорског суда и стални твининг саветник у Државној ревизорској институцији, Најџел Пени, представник Канцеларије генералног ревизора Велике Британије и Драган Стојановић, начелник Службе за ИТ у Државној ревизорској институцији.

Лиам Фицпатрик, стручњак СИГМА говорио је о оцени ревизијског ризика.

О извештавању у ревизији говорио је, такође стручњак СИГМА Мајкл Гилфојл.

Радионици су присуствовали представници Државне ревизорске институције, Централне јединице за хармонизацију, СИГМА, интерни ревизори (представници министарстава, јавних предузећа, фондова, агенција) и представници Канцеларије за ревизију система управљања средствима ЕУ.

Техничку и финансијску подршку одржавању радионице пружила је СИГМА.