Најновије актуелности

11. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије из перспективе ДРИ

Овлашћена државна ревизорка, Горанка Јовановић, одржала је презентацију „Важност и значај рада интерне ревизије из перспективе Државне ревизорске институције“ на 12. годишњој конференцији коју је 10. и 11. октобра у Београду организовало Удружење интерних ревизора Србије под називом „Поглед унапред: Редефинисање интерне ревизије за модерно доба“.

 

11. 10. 2024.

Представљање прелиминарних налаза у ревизијама сврсисходности пословања за 2024. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања, које ДРИ спроводи у 2024. години, представиле су председнику и генералном државном ревизору, др Душку Пејовићу, прелиминарне налазе, потенцијалне закључке и препоруке, као и кључне поруке ових ревизија. Током тродневних стручних консултација, одржаних од 8. до 10. октобра, др Пејовић је упознат са проблемима и циљевима ревизије, главним и осталим ревизорским питањима.

 

11. 10. 2024.

Одржан састанак посвећен спровођењу ревизија у реалном времену

Представници Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са врховним државним ревизорима – Мирјаном Гачевић и Жељком Мотићем, присуствовали су 11. октобра у Београду састанку са консултантом Филипом Хером, бившим високим службеником Врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава – Канцеларије за одговорну власт (ГАО) на тему спровођења ревизија у реалном времену.

 

10. 10. 2024.

Чланица Савета ДРИ учествовала на VII конференцији јавног сектора

Чланица Савета Државне ревизорске институције, Невенка Бојанић, учествовала је на VII конференцији јавног сектора у организацији Бизкона, одржаној на Тари од 6. до 9. октобра, са темом „Најчешће неправилности уочене од стране Државне ревизорске институције у ревизијама правилности пословања“, с посебним освртом на јавне набавке и уговоре ван радног односа.

7. 10. 2024.

Представница ДРИ учесница међународне радионице „Млади лидери врховних ревизорских институција“

Јелена Дамјановић, виша саветница у ревизији, учествовала је на међународној радионици у оквиру иницијативе „Млади лидери врховних ревизорских институција (ВРИ)“ за период 2024–2025. године, одржаној од 30. септембра до 4. октобра у Кигалију, у Републици Руанди. 

Новоизабрани народни посланици Републике Србије упознати са надлежностима ДРИ

Новоизабрани народни посланици Републике Србије упознати са надлежностима ДРИ

Објављено: 2. 7. 2024.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) др Душко Пејовић, на уводном семинару који је Народна скупштина, у сарадњи са Организацијом за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и Вестминстерском фондацијом за демократију одржала 30. јуна и 1. јула у Шапцу, представио је народним посланицима актуелног сазива Народне скупштине Републике Србије, који први пут врше ту функцију, правни оквир и надлежности, организациону структуру, историју и развој ДРИ.

Др Пејовић је учесницима семинара представио и врсте ревизије које ДРИ спроводи, образложио поступак спровођења ревизије и истакао досадашње успехе и постигнућа највишег државног органа ревизије јавних средстава у Републици Србији.

„ДРИ је у 2023. години објавила 304 извештаја о ревизији, односно 582 извештаја укључујући послеревизионе извештаје. Ако овај број упоредимо са бројем извештаја из 2018. године, долазимо до податка да је у 2023. години у односу на 2018. годину број објављених извештаја повећан за 38 одсто, број ревидираних субјеката за 43 одсто, док је број запослених у ДРИ повећан за свега три одсто“, рекао је др Пејовић и додао да то представља резултате промена у начину спровођења ревизија у односу на претходни период.

Др Пејовић је нагласио да је ДРИ, од почетка свога рада до сада издала укупно 2 556 извештаја. Председник ДРИ је истакао да се ефекти ревизије огледају у уштедама које износе 11,45 милијарди динара, ефективности уложених средстава 2,4 динара по уложеном динару, извршеном евидентирању имовине и обавеза у вредности од 1,92 билиона динара, као и  повећању  активе у билансу стања Републике Србије 13 пута, у билансу стања Града Београда 12,5 пута, у билансу стања АП Војводине 16,4 пута, и у билансу стања Града Новог Сада за 17 пута.

Циљ семинара био је да се новоизабрани народни посланици упознају са овлашћењима Народне скупштине у вршењу контролне функције независних државних органа у њеној надлежности.