Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Потребно усаглашавање прописа који се односе на државну помоћ

Објављено: 27. 5. 2019.

Србија на путу ка ЕУ би требало да усагласи прописе који се односе и на државну помоћ, а морају да постоје и јасна правила о томе како се она користи, да би новац био ваљано трошен, а економија ефикасна, речено је на конференцији „Државна помоћ – локомотива развоја или погрешна скретница? Правила ЕУ помажу у процени" коју је организовао Центар за високе економске студије.

На скупу су разматрани развојни ефекти политике државне помоћи у Србији, као и начини на које се постојећи приступ може обогатити, вођен искуствима других европских земаља, а поготово Хрватске, Словеније и Ирске. Међутим, први корак ка тако промишљеном приступу је пуно усаглашавање са правилима ЕУ. Ова правила, осим што штите и промовишу неометану конкуренцију, доприносе већим развојним ефектима искоришћених средстава пореских обвезника.

На скупу, у панелу под називом „Укључивање развоја у регулативу - питање политике или правне праксе“, говорио је и председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић.

Др Пејовић је нагласио да је визија ДРИ да помаже држави да мудро управља ресурсима посредством поузданих информација.

Државна ревизорска институција је крајем 2018. године донела нови Стратешки план за период 2019-2023. године, који је Институцију више окренуо ка корисницима јавних средстава и њиховим потребама и питањима, а како би била поспешена ефективнија и ефикаснија употреба јавних средстава, рекао је др Пејовић.

Конференција је део пројекта „Усклађивање са политиком конкуренције ЕУ, подизање свести о потенцијалним користима и јачање капацитета кључних актера у области државне помоћи“.