
ДРИ предала Народној скупштини Извештај о раду за 2024. годину
Објављено: 31. 3. 2025.Програм ревизије за 2024. годину у потпуности je спроведен, наводи се у Извештају о раду Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2024. годину који је ДРИ данас доставила Народној скупштини Републике Србије.
У 2024. години ДРИ је израдила 339 извештаја о ревизији и то: 58 извештајa о ревизији финансијских извештаја, 90 извештаја о ревизији правилности пословања, 77 извештаја о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања, 33 извештаја о ревизији правилности и сврсисходности пословања, 26 извештаја о ревизији сврсисходности пословања, два обједињена извештаја и 53 извештајa о ревизији одазивних извештаја. ДРИ је израдила и 267 послеревизионих извештаја, од чега 217 послеревизионих извештаја за ревизије извршене у 2023. и 50 послеревизионих извештаја за ревизије извршене у 2024. години.
У ревизијама спроведеним у 2024. години, код субјеката ревизије утврђене су грешке у финансијским извештајима у износу од 314 милијарди динара и неправилности у пословању у износу од 120 милијарди динара.
ДРИ је субјектима ревизије током 2024. године дала 3.736 препорука. У ревизији финансијских извештаја и правилности пословања субјектима су дате 1.452 препоруке, у ревизији правилности пословања дато је 915 препорука, у ревизији финансијских извештаја дато је 545 препорука, у ревизији правилности и сврсисходности пословања дате су 424 препоруке, док је у ревизијама сврсисходности пословања ДРИ субјектима дала 400 препорука.
Најзначајнији ефекти ревизија, по износима, јесу евидентирањe имовине и обавеза од преко 900,2 милијарде динара, као и финансијски ефекти у виду уштеда и повећања прихода у износу од најмање 569,33 милиона динара.
Значајан ефекат је измена Закона о накнадама за коришћење јавних добара, чиме је омогућено добијање тачнијих података о обвезницима накнада, што ће у наредном периоду утицати на ефикаснију наплату. Донет је Закон о културном наслеђу који омогућава продужење рока трајања претходне заштите, као и Правилник о процени ризика и плану инспекцијског надзора у области енергетике. Влада је усвојила Индекс квалитета ваздуха, а у више градова су израђени локални програми контроле и мониторинга квалитета ваздуха.
Извештај о раду ДРИ за 2024. годину садржи информације о извршењу Програма ревизије за 2024. годину, датим мишљењима, утврђеним налазима, ефектима ревизије и датим препорукама за измену прописа. Такође, Извештај садржи податке о раду Савета, управљању и изградњи капацитета, сарадњи са Народном скупштином, као и сарадњи са међународним струковним организацијама и другим активностима које је ДРИ реализовала у току године.
Извештај о раду ДРИ за 2024. годину можете пронаћи овде.