Најновије актуелности

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ.  Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

18. 3. 2025.

Представнице ДРИ учеснице мултилатералног састанка у Валети

Љиљана Димитријевић, чланица Савета и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу учествовале су на мултилатералном састанку председника Врховних ревизорских институција (ВРИ) Малте, Пољске, Северне Македоније и Србије одржаном 18. марта у Валети.

12. 3. 2025.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања за 2025. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања представиле су 4, 11. и 12. марта в. ф. председника Државне ревизорске институције, Марији Обреновић, чланицама Савета, врховним државним ревизорима, секретару Институције и присутним члановима тимова који спроводе ове врсте ревизија, матрице и планове рада за ревизије обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

25. 2. 2025.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.

18. 2. 2025.

Примопредаја дужности руководиоца ДРИ

Досадашњи председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, данас је у присуству чланова Савета, врховних државних ревизора и секретара Институције свечано предао своју дужност потпредседници ДРИ, Марији Обреновић, која ће дужност вршиоца функције председника ДРИ обављати до избора новог председника.

ДРИ наставља да буде регионални лидер у области екстерне ревизије

ДРИ наставља да буде регионални лидер у области екстерне ревизије

Објављено: 10. 2. 2025.

У Извештају о СИГМА оцени принципа јавне управе Републике Србије за 2024. годину, екстерна ревизија је област са највише остварених бодова у Србији, и то 91/100. Оцене у другим областима у Србији крећу се од 34/100 до 80/100.

Како СИГМА наводи у извештају, Државна ревизорска институција (ДРИ) остварује добар учинак и има водећу позицију на Западном Балкану, а ближе ангажовање са парламентом учинило би њен рад још ефикаснијим.

„Годишњи извештај СИГМА-е је још једном препознао рад ДРИ као регионалног лидера у области екстерне ревизије“, истакао је др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор.

Област екстерне ревизије оцењује се кроз бодовање индикатора под редним бројем 31 – „Адекватност законског оквира за екстерну ревизију и ефективност екстерне ревизије у пракси“ и ДРИ је остварила 91 од укупно 100 бодова, што је поново ставља на место лидера у региону с обзиром да се вредност овог индикатора код осталих оцењених врховних ревизорских институција (ВРИ) креће у распону од 73 до 82.

У оквиру наведеног индикатора, бодује се девет подиндикатора, и то:

  1. Уставна, законска, организациона и управљачка независност ВРИ – ДРИ је остварила 18.8 од 20 бодова;
  2. Адекватност и обухват надлежности ВРИ и усклађеност са ИНТОСАИ оквиром професионалних саопштења и стандарда – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  3. Управљање и руковођење ВРИ – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  4. Усклађеност методологије ревизије са ИССАИ стандардима / Ревизије су спроведене у складу са ИССАИ стандардима – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  5. Управљање квалитетом ВРИ – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  6. Извештавање и праћење спровођења препорука ревизије – ДРИ је остварила 7.9 од 10 бодова;
  7. Спровођење препорука ревизије – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  8. Ангажовање и комуникација ВРИ са екстерним заинтересованим странама – ДРИ је остварила 3.8 од 5 бодова;
  9. Коришћење извештаја ВРИ од стране законодавне власти – остварено је 5 од 10 бодова.

Од девет подиндикатора, ДРИ је чак за пет подиндикатора добила максималан број бодова, што је допринело да екстерна ревизија поново буде најбоље оцењена област у Србији.

„СИГМА је препознала допринос ДРИ у области управљања јавним финансијама, што ће обезбедити даљи напредак Србије на путу евроинтеграција“, поручио је др Пејовић.

По речима др Пејовића, у извештају је констатовано да екстерна ревизија испуњава већину међународних стандарда. Правни статус ДРИ је у великој мери адекватан и загарантован је Уставом и Законом о ДРИ. Процедуре ревизије ДРИ су у складу са међународним стандардима, а резултати рада Институције доступни су на њеном сајту. Јавни службеници сматрају да су извештаји ДРИ лаки за разумевање, са релевантним и корисним препорукама.

Подсећамо да је у Извештају о СИГМА оцени принципа јавне управе Републике Србије за 2021. годину екстерна ревизија била најбоље оцењена област у Србији и то оценом 4.5 у односу на највишу оцену која је износила 5.0, са највећим напретком у односу на 2017. годину када је оцењена са 3.5.

СИГМА спроводи оцене принципа јавне управе у државама кандидатима и државама потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ од 2015. године. Од 2017. године ове оцене се спроводе на основу Методолошког оквира за принципе јавне управе. Годишњи извештаји СИГМА-е уносе се у годишње извештаје Европске комисије о напретку држава кандидата и држава потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ. 

Док су СИГМА оцене из 2015, 2017. и 2021. године покривале пун обим Принципа јавне управе, извештај за 2024. годину такође се бави свим принципима и пружа свеобухватну и детаљну слику стања јавне управе у региону.

Оцену за 2024. годину, СИГМА је вршила према ажурираним Принципима јавне управе из 2023. године који одражавају најновије међународне стандарде, применљиве правне тековине ЕУ и очекивања грађана од савремене јавне управе у Европи.

Извештај о СИГМА оцени принципа јавне управе Републике Србије за 2024. годину можете наћи овде.