Најновије актуелности

24. 4. 2024.

Представници ДРИ учествовали на састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе

Представници Државне ревизорске институције – овлашћени државни ревизори,  Драгојле Полић и Горан Чабаркапа и виши саветник за пројекте и европске интеграције, Томислав Јовановић, учествовали су на Десетом састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе, одржаном 22. и 23. априла у Варшави.

19. 4. 2024.

ДРИ започела ревизију код још 103 корисника јавних средстава

Државна ревизорска институција (ДРИ),  у складу са Програмом ревизије за 2024. годину, започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код још 103 корисника јавних средстава.

19. 4. 2024.

Председник ДРИ учествовао на 26. УН/ИНТОСАИ Симпозијуму у Бечу

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, учествовао је на 26. УН/ИНТОСАИ Симпозијуму који је на тему „Спровођење Циља одрживог развоја 13 о климатским мерама: улога, допринос и искуство врховних ревизорских институција (ВРИ)“, у организацији Генералног секретаријата ИНТОСАИ и Уједињених нација, одржан 16–18. априла у Бечу.

15. 4. 2024.

Представник ДРИ учесник међународног састанка ревизора

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Мотић, учествовао је 11. и 12. априла 2024. године на међународном састанку ревизора у Берну, заједно са представницима врховних ревизорских институција и представницима интерне ревизије у јавном сектору из земаља региона и Европе. 

9. 4. 2024.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције за 2024. годину, ДРИ је започела спровођење 33 комбинованe ревизијe правилности и сврсисходности пословања.

Правосудна академија у Београду тешко кршила обавезу доброг пословања

Правосудна академија у Београду тешко кршила обавезу доброг пословања

Објављено: 17. 1. 2024.

Државна ревизорска институција (ДРИ) спровела је ревизију финансијских извештаја Правосудне академије, Београд, за 2020. годину, као и ревизију финансијских извештаја и правилности пословања Правосудне академије, Београд, за 2021. годину и сачинила извештаје о ревизији. У поступку ревизије утврђене су неправилности за које је субјект ревизије био у обавези да предузме мере исправљања и о томе обавести Државну ревизорску институцију.

Одговорно лице Правосудне академије је у остављеном року доставило Одазивни извештај о мерама које је предузело ради отклањања неправилности откривених у поступку ревизије. Приликом оцене наведеног извештаја, ДРИ је утврдила да за одређене материјално значајне неправилности нису достављени докази о њиховом отклањању.

Из наведених разлога, у 2023. години спроведена је ревизија одазивног извештаја, након чега је ДРИ сачинила Извештај о ревизији одазивног извештаја Правосудне академије, Београд и Послеревизиони извештај о мерама исправљања Правосудне академије, Београд.

У наведеном поступку ревизије, утврђено је да Правосудна академија тешко крши обавезу доброг пословања, јер није отклонила значајне неправилности које је ДРИ открила, а које се односе на исплату плата, додатака, накнада и припадајућих социјалних доприноса на терет послодавца корисницима почетне обуке којима је радни однос на одређено време у Правосудној академији трајао дуже од прописаних 30 месеци. Такође, није отклонила ни значајне неправилности у вези са закљученим уговорима о делу за обављање послова из делатности послодавца и нетачно исказане донације и помоћи од међународних организација.

Напомињемо да је ДРИ и у Извештају о ревизији финансијских извештаја Правосудне академије, Београд, за 2020. годину указала на то да Правосудна академија врши исплату плата корисницима почетне обуке и након што су завршили почетну обуку, а којима је продужаван радни однос на одређено време више пута по шест месеци, у односу на прописано време трајања обуке.

Спроводећи ревизију финансијских извештаја у 2021. години где је утврђен износ неправилности 86.149.000 динара, ревизију финансијских извештаја и правилности пословања у 2022. години где је утврђен износ неправилности 96.712.000 динара, као и ревизију одазивног извештаја Правосудне академије, Београд, у 2023. години где је утврђени износ неправилности за период децембра 2022. године – септембра 2023. године био 80.682.000 динара, утврђено је да Правосудна академија континуирано, супротно важећим прописима, и даље врши исплату плата, додатака, накнада и припадајућих социјалних доприноса на терет послодавца корисницима почетне обуке којима радни однос на одређено време траје дуже од прописаних 30 месеци.

ДРИ је о тешком кршењу обавезе доброг пословања обавестила Народну скупштину Републике Србије и сагласно члану 40 Закона о Државној ревизорској институцији и члану 41 Пословника Државне ревизорске институције, упутила Управном одбору Правосудне академије захтев за разрешење одговорног лица Правосудне академије, Београд.

Сви поменути извештаји о ревизији доступни су на интернет презентацији Институције www.dri.rs